Wczytuję dane...

Najczęściej zadawane pytania przy okazji chrztu

Najczęściej zadawane pytania przy okazji chrztu

Chrzest Święty to pierwsza ważna uroczystość w życiu dziecka. Większość rodziców przygotowuje się do niej z należytym wyprzedzeniem. Ekscytacja i nawał obowiązków sprawia, że często zapominamy o ważnych aspektach i w efekcie „tracimy głowę” przed samą mszą. Podsumujmy organizację chrzcin w pytaniach i odpowiedziach.

  1. Jaki prezent kupić dziecku na chrzest?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących chrztu. Problemy z wyborem prezentu mają nie tylko rodzice chrzestni, ale również inni przybyli na uroczystość goście. Jeśli chodzi o obdarowywanie malucha, wyróżnia się „dwie szkoły”. Pierwsza mówi, że znacznie lepiej jest kupić prezent rodzicom, a nie dziecku – np. akcesoria do kąpieli dla niemowląt, których nie zdążyli jeszcze zakupić, wózek, mebelki do pokoju dziecięcego etc. W drugiej natomiast, znacznie częściej stosowanej, prezent ma stanowić pamiątkę dla dziecka na całe życie. Wśród najbardziej eleganckich, estetycznych drobiazgów na szczególną uwagę zasługują:

  • Biżuteria – biżuteria to ponadczasowy prezent, zawsze modny i zawsze dobrze widziany. W przypadku chrztu doskonale sprawdzi się złoty łańcuszek z krzyżykiem bądź (dla bardziej przesądnych osób) z medalikiem.

  • Ozdobne pudełeczko – oczywiście, nie kartonowe. Bogato zdobione pudełeczko na pierwszy włosek bądź ząbek to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością.

  • Tuba – tuba na pamiątkę Chrztu Świętego i dopasowany doń album na zdjęcia oraz informacje związane z uroczystością to świetny zestaw pamiątkowy, do którego rodzic, a później dziecko zawsze będą mogli wrócić.

Chociaż powyższe przykłady wydają się banalne, są to sprawdzone pomysły, które przypadną do gustu zarówno maluszkowi (jak podrośnie) jak i jego rodzicom. W tym wyjątkowym dniu nie zaleca się obdarowywania opiekunów kopertą z pieniędzmi, chyba że Ci wyrażą takie życzenie.

  1. Gdzie zorganizować przyjęcie?

Do wyboru mamy przyjęcie w domu bądź przyjęcie w restauracji. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma sporo zalet i tyle samo wad.

  • Przyjęcie w restauracji: znacznie wygodniejsze jeżeli planujemy zaprosić nań więcej niż 10 osób, niweluje konieczność przygotowywania posiłków w domu, ogranicza stres związany z przygotowywaniem domu na przyjście gości (pranie, sprzątanie, gotowanie), gwarantuje więcej czasu na rozmowę z gośćmi, może być mało komfortowe dla dziecka, wymaga poniesienia znacznie większych kosztów, aniżeli przyjęcie w domu, jeżeli restauracja zlokalizowana jest daleko od kościoła, niezbędne jest opłacenie transportu dla gości.

  • Przyjęcie w domu: rozwiązanie niewątpliwie tańsze i dużo wygodniejsze dla dziecka, opcja przeznaczona dla mniejszej ilości (do 10) gości, zyskujemy możliwość uśpienia malucha w jego własnym pokoju, a także dostęp do wszystkich niezbędnych akcesoriów, mamy wpływ na dobór menu, ale tym samym musimy ponieść koszty związane z zakupem odpowiednich produktów, zmusza przynajmniej jedną osobę do spędzenia dużej ilości czasu w kuchni, bywa stresujące dla samych organizatorów.

Wybór miejsca przyjęcia zależy od nas samych. Jeżeli nasze dziecko jest marudne, lepiej zrezygnować z restauracji. W domowym zaciszu maluch czuje się znacznie bardziej komfortowo.

  1. Kiedy warto pomyśleć o Chrzcie Świętym?

Tradycja katolicka przewiduje chrzest w pierwszych miesiącach, a czasami nawet w pierwszych tygodniach życia. Nie da się ukryć, że czym wcześniej tym… wygodniej. Im dziecko jest mniejsze, tym większe prawdopodobieństwo, że całą ceremonię prześpi. Jeśli chodzi o termin uroczystości, większość rodziców wybiera święta Wielkanocne bądź Bożego Narodzenia. Kancelarię parafialną warto odwiedzić na miesiąc przed preferowaną datą. Pamiętajmy, że niektóre parafie odgórnie narzucają nam termin chrztu. Zdarza się również, że chrzest warunkowany jest uczestnictwem rodziców oraz rodziców chrzestnych w naukach przed sakramentem.

  1. Bóg zapłać, czyli ile wynosi ofiara za udzielenie chrztu?

Ofiara za udzielenie chrztu powinna wynosić „co łaska”. Za udzielenie sakramentu chrztu nie ponosi się żadnych kosztów. Jeżeli więc nie mamy pieniędzy, nie musimy się martwić. Większość rodziców decyduje się na ofiarę „co łaska” w wysokości od 100 do 250 złotych. Niestety, w niektórych kościołach widnieją cenniki uwzględniające z góry narzuconą kwotę. Praktyki te są jednak niedozwolone i podlegają sankcjom.

 

Co zabrać na chrzest dziecka

Chrzest Święty to pierwsza ważna uroczystość w życiu dziecka. Nic więc dziwnego, że każdy rodzic chce, by przebiegła ona bez zarzutu. Związany z przygotowaniami stres sprawia, że nierzadko zapominamy o drobnych szczegółach. Z pozoru nieistotny brak smoczka czy pieluszek może jednak zakończyć się jeszcze większymi nerwami. Rozżalony, zapłakany maluch, goście, nieprzychylne spojrzenie księdza – warto zadbać, aby w tym dniu wszystko było „jak należy”. Przyjrzyjmy się liście rzeczy, które każda mama w tym wyjątkowym dniu powinna mieć ze sobą.

  1. Różek/kocyk – ciężar przygotowań uroczystości nierzadko spada na mamę. Każda rodzicielka już zawczasu powinna pomyśleć o tym, w czym poda maluszka do chrztu. W przypadku kilkutygodniowych czy kilkumiesięcznych dzieci najlepiej sprawdzą się beciki. Elegancki, obszyty koronką rożek jest maksymalnie wygodny – zarówno dla niemowlęcia jak i jego mamy. Starsze, dużo bardziej ciekawe świata, dzieci najlepiej zostawić w wózeczku i opatulić kocykiem.

  2. Świeca – świeca jest niezwykle ważnym elementem chrztu. Po skończonej uroczystości należy ją odpowiednio zabezpieczyć i schować. Następnym razem wyciągniemy ją w czasie Pierwszej Komunii naszego malucha. Gromnica powinna być zaopatrzona w okapnik – plastikowy element zabezpieczający nasze dłonie i ubrania przed spadającymi kroplami gorącego wosku. Tradycyjnie świecę do chrztu powinien kupić ojciec chrzestny.

  3. Biała szata oraz ubranko na zmianę – przyjęło się, że maluszek chrzczony jest w specjalnym ubranku. Dodatkowo, warto mieć przygotowany wygodny komplet, w który przebierzemy dziecko zaraz po skończonej mszy. Przyjęło się, że odświętny strój do kościoła oraz białą szatkę kupuje matka chrzestna.

  4. Torbę z akcesoriami dla dziecka – mówi się, że do kościoła powinno zabrać się wszystko to, co bierzemy na dłuższy spacer z maluchem. Do torby warto schować jednorazową pieluszkę oraz wilgotne chusteczki, maść ochronną, zapasowy komplet ciuszków, a także ulubioną zabawkę bądź grzechotkę dziecka.

  5. Jedzenie dla dziecka – mamy tzn. „butelkowe” nie mogą zapomnieć o jedzeniu dla dziecka. Do torby z akcesoriami malucha należy spakować czystą butelkę, wodę oraz mleko, a także coś do picia.

Rzeczy, które musimy zabrać i dotyczą wyłącznie dziecka jest niewiele. Znacznie częściej zapominamy o spakowaniu istotnych dla nas samych drobiazgów – chusteczek, okularów, ofiary na tacę (jeżeli Chrzest Święty połączony jest z mszą) etc. Mamy dzieci, które nie przepadają za butelką, powinny pamiętać o wygodnym stroju, ułatwiającym im swobodne karmienie malucha.