Wczytuję dane...

Zmora rodzica – plamy na ubrankach niemowlęcych

Zmora rodzica – plamy na ubrankach niemowlęcych

Zmora rodzica – plamy na ubrankach

Dlaczego pranie dziecięcych ubranek sprawia tak wiele trudności? Niestety, ubrania dla maluszków, w szczególności dla niemowląt, wymagają specjalnej troski. Aby nie podrażniły delikatnej skóry naszego brzdąca, muszą być wykonane z najwyższej jakości, w pełni naturalnych tkanin. Co więcej, obowiązkiem rodzica jest również odpowiednie pranie, suszenie oraz prasowanie. Wyłącznie zastosowanie przyjaznych dziecku, antyalergicznych detergentów pozwoli utrzymać ciuszki w dobrym stanie, a dodatkowo w żaden sposób nie wpłynie na zdrowie czy życie noworodka. Jak prać ubranka niemowlęce? Jak pozbyć się tych najbardziej uciążliwych plam?

Symbole na metkach

Pranie ubranek dla dzieci nie jest procesem trudnym, aczkolwiek wymaga znajomości pewnych odgórnie przyjętych zasad. Nie każdy rodzic wie, że kluczem do sukcesu jest znajomość metek zlokalizowanych na danym ubranku. Oznaczenia na metkach odnoszą się nie tylko do sposobu, ale również temperatury prania. To właśnie dołączona do ciuszka informacja wskaże nam czy można go prać w pralce czy też nie, a także czy nadaje się do prania w gorącej wodzie.

    • Symbol pojemnika z cyfrą w przedziale od 30 do 95 wskazuje temperaturę, w jakiej możemy prać daną tkaninę;

 

    • Ten sam symbol z dodatkową poziomą kreską pod spodem wskazuje, że materiał jest szczególnie delikatny i wymaga prania w specjalnym trybie z dodatkowym pominięciem wirowania;

 

    • Symbol pojemnika z dłonią w środku mówi, że dany ciuszek można prać wyłącznie ręcznie;

 

  • Przekreślony symbol pojemnika oznacza, że ubranie nie nadaje się do prania i może być czyszczone jedynie chemicznie.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na oznaczenia dotyczące prasowania oraz suszenia tkanin:

    • Przekreślone żelazko wskazuje, że materiału nie można prasować;

 

    • Żelazko z kółeczkiem w środku mówi, że materiał można prasować chłodnym żelazkiem – to stu stopni;

 

    • Żelazko z dwoma kółeczkami wskazuje, że można użyć żelazka z temperaturą do 150 stopni, jednakże nacisk nie powinien być zbyt duży;

 

    • Żelazko z trzema kółeczkami oznacza, że możemy prasować materiał gorącym żelazkiem z użyciem pary – do dwustu stopni;

 

    • Kwadrat z kółkiem w środku oznacza, że możemy suszyć ubranka w suszarce bębnowej;

 

    • Kwadrat z kółkiem w środku i poziomą kreską wskazuje, że nie możemy suszyć ubranka w suszarce bębnowej;

 

    • Kwadrat z poziomą kreską oznacza, że ubranko możemy suszyć jedynie w pozycji poziomej;

 

  • Trzy pionowe kreski w kwadracie wskazują, że suszenie musi odbywać się w pozycji pionowej.

Jak prać ubranka niemowlęce?

Na samym początku warto wspomnieć, że nie wolno zakładać dzieciom nowo zakupionych ubranek – wcześniej należy je wyprać i wyprasować. Częstotliwość prania ciuszków zależna jest oczywiście od zabrudzeń, a także pór roku, ewentualnego przepocenia etc. W przypadku niemowląt nie zaleca się zakładania tego samego ubranka dwa razy pod rząd. Co więcej, należy często je zmieniać – nawet do kilku razy na dzień. Przed rozpoczęciem prania – czy to ręcznego czy też w pralce – należy zapiąć dany ciuszek (zamek, napy, guziczki). W przypadku drobnych elementów jak skarpetki czy niedrapki zaleca się włożenie ich do specjalnej siatki. O tym jak prać dany ciuszek wskazuje metka. Warto spojrzeć na nią już przy zakupie ubranka. Pamiętajmy, że dla niemowląt sprawdzą się przede wszystkim naturalne materiały – w szczególności bawełna. Nadmienić należy, że ubranek niemowlęcych pod żadnych pozorem nie wolno prać z ubraniami pozostałych domowników.

Jak usuwać plamy z ubranek niemowlęcych

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do prania ubranek niemowlęcych użyć specjalnych detergentów. Jest co najmniej kilka sposobów prania uciążliwych zabrudzeń:

    • Hipoalergiczny proszek do prania o obniżonej zawartości detergentów, sztucznych substancji zapachowych, ze specjalnym atestem;

 

    • Proszek do prania z naturalną glinką;

 

    • Płatki mydlane do prania ręcznego, o obniżonej zawartości detergentów;

 

  • Orzechy – specjalny rodzaj orzechów zawierających tzn. saponiny, substancję, która pod wpływem temperatury tworzy pianę.

Co jeśli proszek do prania nie daje rady? Stanowczo odradza się korzystanie z wybielaczy i innych detergentów. Chemia może zniszczyć delikatny materiał, zaś jej pozostałości zaszkodzić dziecku. Znacznie lepiej skorzystać ze sprawdzonych metod naszych babć. Plamy z długopisu bądź atramentu usuniemy sokiem z cytryny. Farbki i mazaki doskonale schodzą przy użyciu terpentyny oraz zwykłego mydła. Zabrudzenia z buraczków należy usuwać zwykłą mokra gąbką, zaś z owoców octem. Kakao i czekolada do picia to zadanie dla gliceryny. Słodkości czekoladowe schodzą pod wpływem mleka, zaś soki owocowe pod wpływem wody mineralnej. Zabrudzenia po trawie można usunąć alkoholem (minimum 70 proc.). Ostatecznie, ze wszystkim poradzi sobie pasta do zębów. Uwaga! Po wywabieniu plam jednym z podanych wyżej sposobów należy uprać ubranko zgodnie z metką tj. w pralce bądź ręcznie przy pomocy przyjaznych dzieciom, hipoalergicznych detergentów.